Tan Sri Dato' Dr Yahya Bin Awang

Tan Sri Dato' Dr Yahya Bin Awang

Chairman, Independent Director

Tan Sri Yahya was appointed as Chairman and Director of our Company on 3 July 2007. He is a member of the Audit Committee, Nominating Committee, Remuneration Committee and Risk Management and Compliance Committee.

Tan Sri Yahya graduated from Monash University, Australia with a Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery degree in December 1974 and in October 1984, he received a Diploma of Fellowship from The Royal College of Surgeons and Physicians of Glasgow, Scotland, United Kingdom.

After completing his housemanship in Hospital Sultanah Aminah in Johor Bahru in December 1975, Tan Sri Yahya became a Medical Officer in Kota Tinggi District Hospital from January 1976 to April 1976, and subsequently, a Medical Officer in Hospital Sultanah Aminah from May 1976 to December 1978. He then took on the position of Senior Medical Officer in the Department of Surgery in Kuala Lumpur General Hospital in January 1979. In January 1980, Tan Sri Yahya joined the Fellowship of the Royal College of Surgeons and Physicians of Glasgow, Scotland, United Kingdom as a training surgeon until June 1981. Thereafter, in July 1981, Tan Sri Yahya joined the Department of Cardiothoracic Surgery at Brompton Hospital, London, United Kingdom as a Senior Surgical Resident, and became the Surgical Registrar there from January 1983 to November 1983. He subsequently returned to Malaysia and joined the Kuala Lumpur General Hospital, first as a Cardiothoracic Surgeon from December 1983 to June 1985, and then as the Head and Senior Consultant Cardiothoracic Surgeon from July 1985 to June 1992 and finally, as the Medical Consultant Surgeon from July 1992 to September 1998. From October 1998 to October 2002, Tan Sri Yahya took on the position as the Medical Director and Head and Senior Consultant Cardiothoracic Surgeon at the National Heart Institute of Malaysia and subsequently as the Medical Director and acting Chief Executive Officer of the National Heart Institute of Malaysia from November 2002 until February 2004. Tan Sri Yahya was also the visiting Consultant Cardiothoracic Surgeon at the Selangor Specialist Hospital Sdn Bhd between August 2006 and August 2015 and a visiting Consultant Cardiothoracic Surgeon at Damansara Specialist Hospital Sdn Bhd between February 2004 and May 2018.

Since April 2016, Tan Sri Yahya has been a visiting Consultant Cardiothoracic Surgeon at the Prince Court Medical Centre Sdn Bhd and since December 2017, he has been a resident Consultant Cardiothoracic Surgeon at the Cardiac Vascular Sentral (Kuala Lumpur) Sdn Bhd.

Further, since April 1993, he has been a committee member and the founding Chairman of the Malaysian Board of Cardiothoracic Surgery and a member of the Malaysian Association of Thoracic & Cardiovascular Surgery. Since September 2005, he is a member and Chairman of the Board of Governors of International Medical University Malaysia. From July 2011 until October 2016, he was the Pro-Chancellor of Universiti Teknologi Malaysia.

In 2013, Tan Sri Yahya was awarded the Merdeka Award for his contribution to pioneering the development of clinical research and cardiac surgery in Malaysia and for his instrumental role in the establishment of the National Heart Institute of Malaysia.

Tan Sri Yahya currently holds directorships in a number of public and private companies and foundations, including MPHB Capital Berhad, EWT Transformer Sdn Bhd, Heartz Surgery Sdn Bhd, SH Derm Sdn Bhd, Ivolis Sdn Bhd, Cardiac Vascular Sentral (Kuala Lumpur) Sdn Bhd, Cardiac Vascular Sentral Holdings (Malaysia) Sdn Bhd, Perikatan Asia Sdn Bhd, Yayasan Wah Seong and RHB Foundation.

Datuk Leong Kam Weng

Datuk Leong Kam Weng

Independent Director

Datuk Leong was appointed as a Director of our Company on 1 July 2015. He is the chairman of the Audit Committee, Nominating Committee and Remuneration Committee and a member of the Risk Management and Compliance Committee.

Datuk Leong graduated with a Bachelor of Economics degree and a Bachelor of Laws degree from Monash University, Australia in April 1986 and May 1988 respectively. He is a Chartered Accountant of the Malaysian Institute of Accountants from October 2004 and a Fellow of CPA Australia from September 2013. He was called to the Malaysian Bar in January 1989 and is a certified mediator on the panel of the Malaysian Mediation Centre, Bar Council Malaysia.

Datuk Leong was practising as an advocate and solicitor in Chooi & Co from January 1989 to January 1992, after which he joined TA Securities Sdn Bhd as the Manager of the legal department to manage and oversee the legal affairs for the TA Enterprise Berhad and TA Global Berhad group of companies in February 1992. He became the Senior Manager / Head of the Legal Department of TA Securities Sdn. Bhd. in July 1993. Between November 1993 and October 1995, he was also made the Vice President of the International Division of TA Enterprise Berhad where his responsibilities include the identification of investment opportunities in the Asia Pacific region, and the negotiation and implementation of such investments. Datuk Leong subsequently took on the position of General Manager cum Executive Director in Credit Leasing Corporation Sdn Bhd (which was, at the time, a wholly-owned subsidiary of TA Enterprise Berhad) from November 1995 to February 1997, where he oversaw and managed the operations of the company. From March 1997 to June 1998, he joined TA Bank of Philippines Inc as an Executive Director where he assisted the Chief Executive Officer in the management of the bank, in particular in relation to corporate finance matters. He was also a member of the bank's Assets and Lending Committee which oversaw the approval of loans and the determination of lending policies and interest rates. He returned to Malaysia and became the Chief Executive Officer of TA Securities Berhad from June 1998 to July 1999. Since July 1999, he has been practising as an advocate and solicitor in Malaysia, and has been the Joint Managing Partner of Messrs Iza Ng, Yeoh & Kit since January 2017.

Datuk Leong currently holds directorships in a number of public and private companies, including TA Enterprise Berhad, TA Global Berhad, Asian Outreach (Malaysia) Bhd, Xin Hwa Holdings Berhad, Pecca Group Berhad, Riang Satria Sdn Bhd and Keep Linked Sdn Bhd.

Chuah Sue Yin

Chuah Sue Yin

Independent Director

Ms. Chuah was appointed as a Director of our Company on 8 May 2016. She is the chairperson of the Risk Management and Compliance Committee and a member of the Audit Committee, Nominating Committee and Remuneration Committee.

Ms. Chuah graduated with a Bachelor of Science with Honours in Management Science from the University of Warwick, United Kingdom in July 1994. She is a Chartered Accountant of the Malaysian Institute of Accountants since April 1999 and a Fellow member of the Institute of Chartered Accountants in England & Wales since April 2012. She is also an associate of the Malaysian Institute of Taxation (now known as Chartered Tax Institute of Malaysia) since August 2007.

Further, Ms. Chuah is an approved company auditor under the Companies Act, 1965 (which has since been repealed by the Act), a Registered Auditor of Public Interest Entity under the Securities Commission Malaysia Act, 1993, an Auditor of Co-operative Societies under the Co-operatives Societies Act, 1993, a tax agent under the Income Tax Act, 1967 and the Goods and Services Tax Act, 2014.

Ms. Chuah began her career in September 1994 as a Senior Accountant in Coopers & Lybrand Birmingham, United Kingdom where she performed and managed various audit assignments. Thereafter, she joined PricewaterhouseCoopers London, United Kingdom as the Supervisor of the Risk Assurance Division from September 1997 to December 1998 where she performed and managed various risk management and computer audit assignments. She subsequently returned to Malaysia and joined PCCO PLT as a Senior Manager from January 1999 to April 2004. She became a Partner of PCCO PLT in April 2004 and since April 2007, she has been the Managing Partner of PCCO PLT. She oversees the finance and operations of the firm and manages the financial accounting and reporting, internal and external audits and due diligence portfolio of PCCO PLT.

She has also been the Director of PCCO Management Services Sdn Bhd ("PCCO Management") since January 1999 and PCCO Tax Services Sdn Bhd ("PCCO Tax") since April 2004. Further, she has been the Managing Director of PCCO Tax and PCCO Management since April 2007, where she oversees the finance and operations of the companies, manages tax and GST portfolio of PCCO Tax and manages the financial accounting and reporting, internal audit, due diligence and human resource functions of PCCO Management.

Ms. Chuah currently holds directorships in a number of public and private companies including BP Plastics Holding Bhd, PCCO Management and PCCO Tax.

Tang Loo Chuan

Tang Loo Chuan

Non-Independent Executive Director

Mr. Tang was appointed as a Director of our Company on 8 May 2016. He is a member of the Nominating Committee. He was a Non-Independent Non-Executive Director and also a member of the Remuneration Committee and the Risk Management and Compliance Committee until 7 May 2018. On 8 May 2018, he was redesignated to Non-Independent Executive Director and on the same day, relinquished his position as member of the Remuneration Committee and the Risk Management and Compliance Committee following Bank Negara Malaysia’s approval for his re-appointment.

Mr. Tang graduated from Nanyang Technological University, Singapore with a Bachelor of Business (specialising in Actuarial Science) in May 1994. Since July 2003, he is a Fellow of the Institute of Actuaries, United Kingdom (now known as Institute & Faculty of Actuaries).

He began his career in May 1994 as a Senior Actuarial Assistant in the Insurance Corporation of Singapore Limited where he oversaw product pricing and valuation functions as well as the customisation of actuarial valuation software. He subsequently joined The Asia Life Assurance Society Limited (Singapore) as the Actuarial Manager from May 1997 to May 2002 where he oversaw product pricing, product development and stress test reporting. He then took on the position of an Actuarial Manager in John Hancock Life Assurance Company Limited from May 2002 to May 2004 where he oversaw product pricing, product development, stress test reporting and experience studies. Mr. Tang subsequently joined Manulife (Singapore) Pte Limited (following the merger of Manulife (Singapore) Pte Ltd and John Hancock Life Assurance Company Ltd in 2004) as the Vice President and Appointed Actuary, from May 2004 to May 2008, where he was the head of pricing and local risk-based capital reporting. From June 2008 to March 2010, Mr. Tang was the Appointed Actuary of UOB Life Assurance Ltd (now Pru Life Assurance Ltd) where he oversaw product pricing, product development, local risk-based capital framework, stress test reporting, reinsurance and participating fund governance. He was also a member of the company’s investment committee and bancassurance committee. He subsequently joined AXA Life Insurance Singapore Pte Ltd from June 2010 to September 2011 as the Chief Actuary and Appointed Actuary where he similarly oversaw product pricing, local risk-based capital framework, stress test reporting, reinsurance, par fund governance and asset liability management. During the same period, he was also a member the Agency Compensation Review Workgroup and the Local Investment Committee of AXA Life Insurance Singapore Pte Ltd. He then joined Aviva Ltd from October 2011 to January 2015 as an Appointed Actuary, where he was also the deputy to the chief financial officer and oversaw product pricing, local risk-based capital framework, capital management, stress test reporting, reinsurance, participating fund governance, asset liability management and experience studies.

Since January 2015, he has been the Senior Vice President of the Life Actuarial Department of TMA. He is also a corporate representative of TMLS in TMLM. Mr. Tang oversees, among other things, product pricing, capital management policy, investment policy, participating fund governance and experience studies. He is a member of the executive committee of TMA, and investment committee of TMLS. He also plays a regional role in establishing the business strategies for the Tokio Marine Group engaged in life insurance business.

Mr. Tang currently holds directorships in a number of life insurance companies, namely PT Tokio Marine Life Insurance Indonesia, Tokio Marine Life Insurance (Thailand) Public Company Limited and Edelweiss Tokio Life Insurance Company Limited.